Podsumowanie XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych

16.03.2017 13:56:00 | Jarek Mazurowski

Dwanaście medali zdobyła reprezentacja województwa pomorskiego podczas XXI OOM w sportach zimowych 2017.


fot.

Zakończyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych, której gospodarzem była Małopolska. W imprezie, rywalizowała młodzież w wieku 12-21 lat, dla której był to często pierwszy start na imprezie rangi mistrzowskiej. Głównym celem sportowej rywalizacji w olimpiadach młodzieży jest selekcja wybitnych zawodników i objęcie najlepszych z nich kompleksowym programem szkolenia przez właściwe związki sportowe. Zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży stanowią podstawę kwalifikacji do reprezentacji Polski na zawody międzynarodowe juniorów młodszych, w tym na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata w kategorii wiekowej juniora młodszego. W dalszej perspektywie najlepsi spośród uczestników olimpiad młodzieżowych zdobywają medale Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w kategorii seniorów, czy też Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Tę samą sportową drogę przeszli m.in. Kamil Stoch, czy Justyna Kowalczyk. Warto, więc zapamiętać tegorocznych młodych adeptów sportów zimowych naszego województwa.

Jako pierwsi stanęli do rywalizacji o medale przystąpili młodzi sportowcy w łyżwiarstwie szybkim na torze długim i krótkim. Województwo pomorskie reprezentowało trzech zawodników z KS Stoczniowiec (Julia Rogacewicz lat 18, Jan Franaszczuk lat 18, Dawid Burzykowski lat 20). W short tracku świetnie zaprezentowała się dwójka naszych reprezentantów Julia i Jan, którzy wrócili z trzema medalami. Julia zdobyła srebro na dystansie 777 metrów z czasem (1:20.0270), natomiast bieg na 1500 metrów ukończyła na 3 miejscu (2:59.038).  Do srebra i brązu Julki również brązowy krążek dołożył Janek, który świetnie pojechał na dystansie 777 metrów (1:15.630), zajmując 3 lokatę.

Kapitalny występ na torze długim Dawida Burzykowskiego znacznie wzbogacił dorobek medalowy naszej reprezentacji. Ten młody zawodnik GKS Stoczniowiec był trzeci na dystansie 500 metrów, 3000 metrów oraz 5000 metrów na drugim stopniu podium stawał w konkurencjach 1000 i 1500 metrów. W sumie w punktacji wielobojowej ustąpił tylko Michałowi Owczarkowi z Pilicy Tomaszów Mazowiecki zdobywając zasłużony srebrny medal.

Niezwykle ucieszył nas bardzo udany występ pomorskiej reprezentacji dziewcząt w curlingu składającej się z zawodniczek Gdańsk Curling Clubu (Jagody Ejsmont lat 11, Kaliny Ejsmont lat14, Alicji Haratym lat 14, Zuzanny Piotrowicz lat 16) oraz Sopot Curling Clubu Wa ku'ta (Julii Dyderskiej lat 15, Wiktorii Nowakowskiej lat 15, Victorii Sitkiewicz lat 14, Weroniki Turowskiej lat 15). Dziewczęta przez turniej szły jak burza i w trzeciej kolejce rywalizowały ze sobą o pozycje lidera naszej reprezentacji. Lepsze okazały się Gdańszczanki pokonując zawodniczki z Sopotu (8:3) i to one reprezentowały województwo w finale. Następnie zawodniczki z Sopot Curling Clubu nie dały szans koleżankom KS Warszowice w rywalizacji o trzecie miejsce wygrywając (11:0). Ostatecznie po zaciętej rywalizacji w finale Gdańszczanki uległy zawodniczkom z Łodzi (5:4). Drugie i trzecie miejsce to świetny wynik w tej niezwykle młodej dyscyplinie z kategorii sportów precyzyjnych zwanych czasami ‘szachami na lodzie’.

Pomorskie zmagania podczas olimpiady ukoronowało zwycięstwo w Łyżwiarstwie Figurowym pary tanecznej Stoczniowca Gdańsk (Oliwii Borowskiej lat 15 i Filipa Bojanowskiego lat 15), która po raz kolejny stanęła na najwyższym stopniu podium Zimowej Olimpiady Młodzieży.

Udział tak niewielkiej reprezentacji województwa, która zdobyła aż 12 medali to wybitne osiągniecie podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych.

Sport

Medale

Curling

1 srebrny, 1 brązowy;

Łyżwiarstwo Figurowe

1 złoty;

Łyżwiarstwo Szybkie

4 srebrne, 5 brązowych;

Suma

1 złoty, 5 srebrnych, 6 brązowych;


Serdecznie Gratulujemy zawodnikom i ich trenerom świetnych wyników sportowych i zachęcamy do uprawiania sportów zimowych.

Kolejne zawody juniorów młodszych to Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych, której gospodarzem będzie woj. Lubuskie oraz Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich.

  • Najnowsze zdjęcia