ENERGA SAILING CUP – PUCHAR YKP GDYNIA ZAKOŃCZONY!

17.06.2015 12:11:00 | Jarek Mazurowski

Regaty Energa Sailing Cup - Puchar YKP Gdynia zakończyły się w niedzielę


fot. Filip Lipski

Trzy dni emocjonujących żeglarskich zmagań za nami. Regaty Energa Sailing Cup - Puchar YKP Gdynia zakończyły się w niedzielę. Zawodnicy rozegrali osiem z dziewięciu zaplanowanych wyścigów, co daje bardzo imponujący wynik zwłaszcza biorąc pod uwagę zmienność warunków z jakimi się spotkała. Komisja sędziowska stanęła na wysokości zadania pomimo nie sprzyjającej aury pogodowej.

 

 

 

 

Zawodnicy udowodnili wysoki poziom jakim może pochwalić się ranga grupy A klasy Optimist. Przekrój warunków z jakimi musieli się zmierzyć był dosłownie pełny. Słaby i mocny wiatr, słoneczna i ciepła pogoda, deszcze, zimno i ciągłe zmiany kierunków wiatru. Jak to mówią dla każdego coś dobrego. W zależności od preferencji zawodników część wolała lekki wiatr, ale byli też zawodnicy, którzy dużo nadrabiali w silnym wietrze.

 

Gdyńskie regaty były ciekawym wyzwaniem dla regatowców. Duża liczba wyścigów sprawiła, że tabela wyników była bardzo dynamiczna i do samego końca nie było pewne kto zostanie zwycięzcą.

Ostatecznie najwyższe noty podczas regat zdobyli:

  1. Kamiński Wiktor (YKP Gdynia)
  2. Szmit Filip (UKŻ Niegocin Giżycko)
  3. Butowski Tytus (YKP Gdynia)
  4. Gołębiowski Jakub (MOS Iława)
  5. Ivanavskas Laurynas (BANGPUTYS Litwa

Organizator dołożył wszelkich starań aby regaty dla ich uczestników były ciekawe nie tylko na wodzie ale i na brzegu. Codzienne na zawodników czekało coś ciepłego do jedzenia i dodatkowe atrakcje jak np. rozgrywki w koszykówkę, wyścigi desek SUP czy spotkanie z brązowym medalistą olimpijskim Przemysławem Miarczyńskim.

 

Gdyńskie regaty to drugie zawody z cyklu Energa Sailing Cup. Wcześniej odbyła się już rywalizacja w Pucku. Zawodnicy, którzy biorą udział w regatach gromadzą punkty do łącznej klasyfikacji końcowej. Czterdziestu najlepszych żeglarzy cyklu weźmie udział w wielkich regatach finałowych Programu w Sopocie, w połowie sierpnia. Nagrodą dla zwycięzców będzie dołączenie, na kolejny sezon, do specjalnie utworzonego programy stypendialnego ENERGA Sailing. Łącznie, aż trzynastu żeglarzy otrzyma od Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA wsparcie finansowe na kontynuowanie sportowej kariery.

Żeglarze codziennie wypływali z Mariny Gdynia o godzinie 10 i wracali około godziny 16. Trasy regat ustawione w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego doskonale pozwalały obserwować zmagania młodych żeglarzy na wodzie, co było nie lada atrakcją dla mieszkańców Gdyni i turystów odwiedzających nasze miasto.

Organizatorem regat był Yacht Klub Polski Gdynia przy wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego i Gdyńskiego Centrum Sportu. Regaty dofinansowane były środków gminy Gdynia oraz przez Pomorską Federację Sportu. Partnerem regat był Pomorski Związek Żeglarski, VBW Clima, Ava Marine oraz Fundacja Helios.

Przebieg regat przez cały czas można było śledzić w Internecie za pośrednictwem portalu SailingNet realizującego relacje prosto z wody, galerie, wyniki online.

Zapraszamy na kolejne zawody za rok!

  • Najnowsze zdjęcia